”HİCRİ 1440 YILI” Başlangıcı Programı

”HİCRİ 1440 YILI” Başlangıcı Programı

Eklenme: 4.9.2018 Güncellenme: 22.1.2019

10 EYLÜL Pazartesi günü akşam ezanıyla beraber Hicri yeni yıl başlıyor. Akşam ezanıyla birlikte Hicri takvim 1 Muharrem 1440’ı gösterecek. Hicri Takvim AraştırmalarıMerkezi (HİTAM) ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği (İSGD) iş birliği ile yapılacak olan, Hicri yılın başlangıcını hatırlatmak ve Hicri Takvim farkındalığını artırmak amacıyla, bu tarihte İstanbul’da ve Anadolu’daki belirli meydanlarda çeşitli etkinlikler düzenlendi.


Hicri takvim, Hz. Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye Hicretini başlangıç kabul eden bir AY takvimidir. İslam’ın tüm mesajları, zaman referanslı İslami kavramlar, Haccın ifası, Ramazan orucunun başlangıç ve bitiş günü, mübarek kandiller, Ramazan ve Kurban bayram günleri, Feyiz ve bereket açısından önemli gece ve gündüzler, Hicri takvim esasına göre belirlendiğinden Müslüman toplumlarda Hicri takvim bilincini hatırlatmak amaçlanmıştır. Bunun yanında, Müslümanların günlük hayatlarında önem teşkil eden tarihleri (Doğum günü, evlilik vb.) Hicri takvime göre takip etmeleri için farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.

Program Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve derneğimiz İstanbul Sosyal Gelişim Derneği (İSGD) Organizesi ile İstanbul Üsküdar Mihrimah Sultan Camii Önü ve çevresinde ikramların dağıtımı ile başladı ve etkinlik yatsı ezanı ile son buldu.

Ayrıca, etkinlik süresinde cami önünde kurulu stantlarda bilgisayar aracılığıyla isteyen herkese Hicri Doğum Yılını gösteren isime özel kartlar verildi.

Hicri Doğum Gününüzü öğrenmek için:

www.hicritakvim.org/tr