Mahmud Es'ad Coşan (Rh.a) Hocaefendinin dilinden Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması çalışmaları: 

Kur’ân-ı Kerîm, hiç şüphesiz, hepimizin baş tacıdır; çünkü yüce Rabbimizin bize gönderdiği kitabıdır. Ne büyük şeref, ne tatlı bir iltifat ve mazhariyet! Bizim o padişahlar padişahının bu şahâne fermanını, defalarca öpüp başımıza koymamız, yüzümüze, gözümüze sürmemiz, ona en büyük saygıyı göstermemiz icap eder. 

Bu kadar kıymetli, dünya ve âhiretimiz bakımından bu derece ehemmiyetli bir kitabı acaba bu mevki ile mütenasip öğretip öğreniyor muyuz? Maalesef hayır. Kur’an evlerimizde garip garip, boynu bükük durur; yeni nesillerin anlayacağı doyurucu tefsirler yoktur, kütüphanemizin raflarında tefsir kitapları toz tutmuştur.

Birçok müslüman onu yüzünden bile okumasını beceremez; okuyanların çoğu tertil ve tecvide, tâzim ve tebcile riayet etmez veya iyi okursa da içindeki ahkâmı bilmez, çoğumuz ise İslâmî emirlere uymaz, Kur’ân-ı Kerîm’e zıt bir hayat tarzı sürdürürüz. Büyük alim Hasan-ı Basrî (rha.) diyor ki: 

“Kur’ân-ı Kerîm, ahkâmına uyulsun, kendisiyle amel olunsun diye indirilmiştir. Halbuki şimdi halk onun sırf kıraat ve tilavetini amel edinmiş.” 

Bu kapsamda; Kur’ân-ı Kerîm’in indiriliş gayesine uygun olarak okunması, üzerinde iyiden iyiye düşünülmesi, böylece anlaşılması ve hayatta yaşanır hale gelmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bazıları, Tiyatro çalışması, seminerler, Hediye meal çalışmaları vs. 

1.   EN BÜYÜK HABER TİYATRO OYUNU 

Yaklaşık 2 yıllık bir emeğin ürünü olan ve Senaryosu Ahmet Mercan‘a yazdırılarak hazırlanan “En Büyük Haber” tiyatro oyunumuz Tiyatro Külliyen tarafından sahneye uyarlandı. 8 Ocak 2017 Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda gala gösterimi yapılarak izleyiciyle buluştu ve halen gerek yurtiçi gerekse yurtdışında tiyatro sevenlerle buluşmaya devam ediyor. 

Muhsin iflas etmiş bir fabrikatördür. Haciz ve davaların etkisinden uzaklaştırmak için kızı ve karısını memlekete yollar. Fakir bir semtte tek oda bir ofis tutup işlerine devam etmeye çalışır. Arkadaş bildikleri kişiler işleri bozulunca ondan uzaklaşır ve onu bir başına bırakırlar. Fabrika müdürü İlyas ve çaycı Hayri herşeye rağmen Muhsin’i yalnız bırakmazlar. Muhsin derin bunalımdan intihar ederek kurtulmayı planlar, tüm denemelere rağmen başaramaz. 

Bir gün Muhsin’nin köylüsü olduklarını idda eden Sefer ve Rasim ofisi ziyaret ederler. Rasim ve Sefer bir gece ofiste bulunan kasayı soymak için harekete geçerler. Soygun esnasında etrafta bulunan kitaplara çarpan Rasim düşürdüğü Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlar. Bu esnada Muhsin iki hırsızı ansızın yakalar. Rasim ve Sefer Kur’an-ı Kerim’in kendileriyle konuştuğunu söylerler. Bu üç adam Kur’an ile tanışma sürecine gider ve değişim başlar. 

2.   100BİN DOST HEDİYE MEAL PROJESİ  

“Anlayınca Çok Şey Değişir” 

Kur’an-ı Kerim mealinin ülkemizin dört bir köşesine 100BinDost kampanyası ile bir dosttan bir dosta hediye edilerek yüz binlere ulaşılmasını amaçlıyoruz. Kutsal kitabımızı yani yaratıcımız Allah’u Teala’nın biz insanlara gönderdiği mesajlarını, toplumun tüm kesimlerinin kendi anadillerinde idrak edecek şekilde okumalarını, anlamalarını sağlamayı ve nihayetinde Kur’an-ı Kerîm’i anlayarak yaşamak için toplumda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. 

3.  KISA MESAJ ÇALIŞMALARI 

Üye ve gönüllülere gönderilen SMS’ler ile Kur’an’ın anlaşılması farkındalığı sağlanmaya çalışılmıştır.

 Örnek SMS metni:  

Sayın Gönüllümüz; şimdi lütfen DEĞİŞİM için ailenizle birlikte HAYAT KILAVUZUNUZU açınız, 52.sure 1-28.ayet meallerini okuyunuz.

 4.   SEMİNER VE SOHBET PROGRAMLARI 


.