Ufka Yolculuk ÇEKMEKÖY İlçe Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Bu yıl 6.’sı düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

‘Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü’ konusunun ele alındığı ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmada Çekmeköy ilçe  ödülleri 11 Mayıs Cuma akşamı düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Yoğun bir katılım ile gerçekleştirilen ödül töreni programına Çekmeköy İlçe Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız Bey, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz Bey ve Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel Bey ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş Bey’in yanısıra Milli Eğitim şube müdürleri, okul müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yarışmada görev alan gözetmenler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ve açılış konuşması ile devam eden gecede, İstanbul Sosyal Gelişim Derneği Başkanı Şükrü DUR konuşmasında şu hususlara değindi:

-Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmaları, okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; Kur’an ve Sünnet ışığında, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın, özellikle de gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak amacıyla organize edilen bir çalışmadır.

Türkiye Organizasyonu Server Gençlik ve Spor kulübü tarafından gerçekleştirilen Ufka Yolculuk yarışmamız Türkiye’nin 81 ili, 853 ilçesiyle birlikte, KKTC, Almanya, Belçika, Kazakistan, İngiltere ve İsveç’teki sınav merkezlerinin yanında Adalet Bakanlığımızla imzalanan protokoller çerçevesinde , 235 cezaevinde, ayrıca www.ufkayolculuk.com web sitesi üzerinden ise dünya genelinde başarıyla tamamlanan bu organizasyonumuza 20 bine yakın gönüllü destek verdi. 

Birincisi 2013 yılında, Türkiye genelinde 87 bin yarışmacının katılımıyla gerçekleştirilen Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarına, geçen 6 yıl süresince ilgi ve katılım katlanarak devam etmiş ve bu yıl 3 dilde, 11 ayrı kategoride, Türkiye ve Dünyada toplam 700 bine yakın yarışmacının katılımıyla rekor bir sayıya ulaşmıştır.
Geçen 6 yılda yarışmamıza başvuran yarışmacı sayısı 2 milyonun üzerine çıkmıştır. Bu rakamlar yarışmamıza ÖSYM den sonra ülkemizde yapılan en büyük sınav organizasyonu olma özelliğini de kazandırmıştır.

-Bu yıl Ufka Yolculuk yarışmamıza İlçemizde yaklaşık 4 bin kişi  başvurmuştur. Yarışmamızın sınavı, 6 okulda, 86 sınıf ve 90 gönüllü gözetmen nezaretinde 8 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Çekmeköy İlçe Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız Bey, Belediye Başkanı Ahmet Poyraz Bey ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş Bey’in selamlama konuşmalarının akabinde yarışma organizasyonuna verdikleri desteklerden ötürü kendilerine teşekkür plaketi takdim edildi.

Asfa Temiz Kalpler Korosunun seslendirdiği birbirinden güzel ilahinin ardından ödül törenine geçildi.

Dereceye girenlere ödülleri verildi.

Dereceye giren yarışmacılara çeyrek altından cep telefonuna, tabletten bisiklete varıncaya kadar değişik hediyeler verildi. Ayrıca salonda bulunanlar arasında yapılan çekilişle 6 kişiye sürpriz hediyeler verildi. Son olarak yarışmanın anısına gözetmenlere verilen hediye ve sertifikalarının takdimi ile program nihayete erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir